تمامی انسان ها به دنبال آن هستند که استعداد خود را کشف کنند و در راستای آن شکوفایی استعداد  خود را مشاهده نمایند. دهکده دانش در این مقاله روانشناسی سعی دارد به بررسی تمام  نکات برای کشف استعداد ، بپردازد.

همچنین شما میتوانید برای دسترسی به سایر مقاله های روانشناسی کودکان اینجا کلیک کنید.

 دهکده دانش

استعداد چیست؟

مهارت های فردی که هر شخص توانایی انجام آن را به بهترین شکل ممکن داشته باشد . این نکته را فراموش نکنید که گاهی شما توانایی انجام یک کار را دارید ولی ممکن است در آن استعدادی نداشته باشید!

لازم است متذکر شوم که تا کشف نشدن استعداد ممکن است شما در یک رشته ای موفق نباشید . برای مثال ممکن است شما سالیان درازی در رشته هنر و طراحی بدترین نمرات را کسب کرده باشید درحالیکه ذاتا استعداد هنر را دارید!

استعداد با علایق فرق دارد

خیلی ها هستند که عاشق رشته پزشکی هستند و همواره میبینیم که جمعیت زیادی داوطلب رشته های پزشکی هستند ، چه بسا مدرک دکتری هم بگیرند اما بدون تردید تعداد اندکی از آنها پزشک های ماهری خواهند شد.

پس سعی کنید هرگز استعداد خود را فدای علایقتان نکنید و همواره بدانید که حرف دیگران باد هواست و این زندگی خودتان است و مال شماست!

با اعتماد به نفس پیش بروید از هیچ چیزی نترسید زیرا اگر به دنبال استعدادتان رفتید موفق خواهید شد . ( مقاله ای درباره افزایش اعتماد به نفس  اینجا کلیک کنید )

راه های کشف استعداد

جوینده همیشه یابنده است! پس به درون خود بروید و کاوش کنید ، ببینید که خدا درون شما چه موهبتی قرار داده است.

کودکان

برای کشف استعداد در کودکان بایستی فاکتور های مختلفی را در نظر بگیرید برای مثال سلیقه های آنها. دلیل این کار این است که اکثر تصمیمات یک خردسال از ناخودآگاه آن سرچشمه میگیرد .

به موضوع نقاشی های  کودکان خود دقت کنید. برای مثال یک نقاشی ممکن است صرفا حاوی یک زندگی اجتماعی باشد و کودک دیگر ممکن است درباره فضا نقاشی کشیده باشد . اما این بدان معنا نیست که کودک شما یک جامعه شناس خوبی میشود یا فضانورد خوبی خواهد بود

در خانواده ای دو فرزند بود دختر و پسر . یکی از کتاب های داستان خود به خوبی مراقبت میکرد و دیگری عاشق قیچی کردن لباس های دیگران! فرزند پسر یک نویسنده خوب شد و فرزند دوم یک خیاط با دقت .

موفقیت و شکست ها

 دهکده دانش

گمان نکنید اگر در درسی نمره کامل گرفتید یعنی شما در آن درس استعداد دارید و یا بالعکس! عواملی مختلفی هستند که میتوانند نتیجه گرفت شخصی در یک موضوعی استعداد دارد .

اگر شما ریتم یک موسیقی و بالا پایین شدن آن را به خوبی درک می کنید و همچنین توانایی استفاده از ویالون را دارید میتوان احتمال داد که شما استعداد موسیقی دارید.

دانشمندی بود که به خوبی ساز میزد اما قادر به خلق موسیقی جدیدی نبود ؛ در نهایت آن شخص یک ریاضی دان موفق شد!

هیچ کس بی اسعداد نیست

فکر نکنید که اگر اکنون عمری از شما گذشته و در کار خاصی مهارت ندارید یعنی شما بی استعداد هستید! بلکه شما به درون خودتان خوب نگاه نکردید. ممکن است شما قلب مهربانی داشته باشید این موهبتی است که خیلی ها ندارند و یا حتی ممکن است شما در چالش های اقتصادی زندگی عالی عمل کنید .

.click here for know more

1 thought on “روش های شکوفایی استعداد

Leave a Reply

Your email address will not be published.Required fields are marked *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.